Transgraniczna sieć dziedzictwa rzemieślniczego to nowy transgraniczny projekt Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Korycinie. Partnerem projektu jest Rejon Vilejka z Białorusi.
Ogólnym celem projektu jest wzrost atrakcyjności turystycznej pogranicza polsko – białoruskiego jako destynacji turystyki kulturowej. Realizacja projektu wpłynie na rozwój obiektów kultury pogranicza wzmacniających atrakcyjność turystyczną, podniesienie świadomości i promocję dziedzictwa kulturowego obszaru przygranicznego. Przyczyni się do wzmocnienia powiązań w zakresie współpracy transgranicznej w sektorze turystycznym pogranicza.
W ramach projektu zostaną dodatkowo wyposażone dwa obiekty kulturalno – historyczne poprzez utworzenie warsztatu tkackiego z krosnami, stołami ławami, projektowej i ekranem i muzeum tkactwa w Domu Rzemiosła w Vilejce z wystawą poświęconą tradycji tkactwa. Po stronie Polskiej utworzona zostanie pracownia garncarska w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie. Pracownia będzie wyposażona w elektryczne koło garncarskie oraz piec do wypalania ceramiki.
W Parku Kulturowym zostanie także pobudowany piec do wypieku chleba. Piec stanie na dziedzińcu Parku Kulturowego w Milewszczyźnie. Będzie to tradycyjny piec, zbudowany na wzór sprzed 100 lat, a głównym materiałem będzie glina i słoma. W piecu głównie będą wypiekane tradycyjne słowiańskie podpłomyki.
Wśród działań zaplanowano m.in.:
- zorganizowanie dwóch jednodniowych imprez kulturalnych promujących dziedzictwo rzemiosła – Festiwal Rzemiosła w Vilejce oraz Dzień Dziedzictwa Rzemiosła w Milewszczyźnie.
- pięciodniowe warsztaty o tematyce związanej z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi i wzorami. Warsztaty zostaną zorganizowane przez GOKSIT w Korycinie dla grupy 14 uczestników (7PL/7BY). Jednym z warsztatów będzie warsztat garncarski, drugim warsztat tkacki. Warsztaty zostaną organizowane w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie.
- zorganizowanie wspólnej 2-dniowej wizyty studyjnej w Obwodzie Mińskim dla 10 osób (5PL/ 5BY). Celem jest identyfikacja, badanie i analiza istniejących tradycji rzemieślniczych oraz innych produktów turystycznych dziedzictwa kulturowego pogranicza. W wizycie wezmą udział przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych działających w obszarze kultury i turystyki.
- w ramach projektu zostaną zorganizowane 3- dniowe warsztaty na terenie Gminy Korycin, które będą miały na celu pokazanie potencjału danego regionu i dobrych praktyk w dziedzinie rzemiosła dla 10 – ciu osób. Efektem warsztatów będzie opracowana sieć pn. Transgraniczna Sieć Dziedzictwa Rzemiosła. Sieć będzie stałą strukturą współpracy transgranicznej pod względem przepływ informacji oraz harmonizacja działań na rzecz zachowania rzemiosła pogranicza tradycji, wzmacnianie więzi kooperacyjnych pomiędzy rzemieślnikami w celu przyciągnięcia różnych grup turystów. Działanie skierowane jest do osób zajmujących się zarządzaniem i współpracą z obiektami kultury, lokalnych rzemieślników.
Ponadto zostaną wydane materiały promocyjne oraz publikacje promujące Park Kulturowy Korycin Milewszczyzna.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014- 2020.