„Transgraniczna sieć dziedzictwa rzemieślniczego”

Dobiegł końca projekt „Transgraniczna sieć dziedzictwa rzemieślniczego” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie w partnerstwie z Rejonem Vilejka z Białorusi.

W projekcie zrealizowano szereg działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko – białoruskiego, prezentację dawnych rzemiosł oraz rzemieślników.

W pierwszej połowie 2021 roku Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna został wyposażony w profesjonalny piec do ceramiki, drewniane stoły i ławy do prowadzenia warsztatów garncarskich. Ponadto został wybudowany największy w regionie tradycyjny, gliniany piec chlebowy, który chroni duża, drewniana wiata, kryta strzechą.

29 sierpnia 2021 r. odbyła się duża impreza plenerowa – Festyn Dziedzictwa Rzemieślniczego, podczas, którego odbyła się prezentacja dawnych rzemiosł i rzemieślników. Obywały się też warsztaty garncarskie, pokazy dawnego rzeźbiarstwa, ciesielstwa, łuczarstwa, wypał dziegciu metodą garnczkową.

W dniach 31.08 – 04.09.2021 r. kontynuacją działań były 5 – dniowe warsztaty rzemieślnicze w Parku Kulturowym, podczas których 7 osób z Polski i 7 osób z Vilejki uczyło się garncarstwa oraz tkactwa.

Ostatnim działaniem po stronie polskiej były 3 – dniowe warsztaty „Transgraniczna Sieć Dziedzictwa Rzemieślniczego” które odbyły się także online. Podczas połączenia się na żywo z uczestnikami z Białorusi rozmawiano o  pomysłach, możliwości dalszej współpracy, partnerstwie i sieciowaniu. Rozmowy były oparte na przykładach dobrych praktyk. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele lokalnego samorządu, pracownicy kultury, lokalni rzemieślnicy oraz dyrektorzy sąsiednich instytucji kultury. Ostatni dzień był dniem praktycznym podczas którego pokazano pieczenie podpłomyków, warsztat tkacki oraz garncarski.

Projekt „Transgraniczna sieć dziedzictwa rzemieślniczego” jest dofinansowany przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014 – 2020.

Menu