Transgraniczna sieć dziedzictwa rzemieślniczego to transgraniczny projekt, którego głównym beneficjentem jest Gminny Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Korycinie.
Partnerem projektu jest Rejon Vilejka z Białorusi.
Informacje ogólne
Cel projektu
Ogólnym celem projektu jest wzrost atrakcyjności turystycznej pogranicza polsko – białoruskiego jako destynacji turystyki kulturowej. Realizacja projektu wpłynie na rozwój obiektów kultury pogranicza wzmacniających atrakcyjność turystyczną, podniesienie świadomości i promocję dziedzictwa kulturowego obszaru przygranicznego. Przyczyni się do wzmocnienia powiązań w zakresie współpracy transgranicznej w sektorze turystycznym pogranicza.
Wartość projektu i finansowanie
Projekt realizowany z programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020.w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa
Wartość projektu – 67 344,00 euro
Dofinansowanie 60 000,00 euro
Działania
Warsztaty będą skierowane do twórców ludowych, rzemieślników, osób chcących nabyć umiejętności z dziedziny tkactwa i garncarstwa z Polski i Białorusi.
Warsztaty będą trwały 5 dni w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie.
Uczestnicy warsztatów pod okiem instruktora zapoznają się ze sztuką ręcznego formowania przedmiotów z gliny (również na kole garncarskim), technikami zdobienia i sposobami wypalania, będą też szkliwić glinę.
Warsztaty tkackie prowadzone będą w Pracowni Tkactwa Dwuosnowowego przez dwie twórczynie specjalizujące się w tkaninie dwuosnowowej.
Celem warsztatów z tkactwa dwuosnowowego jest nauka różnych technik tkackich charakterystycznych dla regionu, popularyzacja tkaniny ludowej, przekazanie i wykorzystanie unikalnych umiejętności rękodzielniczych w zakresie tkactwa. Warsztaty tkackie pozwolą przekazać umiejętności tkania w technikach charakterystycznych w województwie podlaskim.
W ramach festiwalu obędą się warsztaty i pokazy edukacyjne związane z dawnymi rzemiosłami takimi jak garncarstwo, tkactwo, młynarstwo.
Podczas festiwalu zostanie zaprezentowana produkcja mąki na przestrzeni wieków. Zwiedzający poznają sposoby mielenia mąki na zabytkowym żarnie oraz w młynie wiatracznym, który jest w pełni wyposażony. Tego dnia zostaną uruchomione skrzydła wiatraka aby uatrakcyjnić festiwal. Zakończeniem pokazu będzie wspólne lepienie podpłomyków oraz pieczenie ich w piecu chlebowym zakupionym w ramach projektu. Planuje się występ zespołu ludowego.
Podczas festiwalu odbędzie się zwiedzanie parku z przewodnikiem, który opowie historię oraz przedstawi atrakcje obiektu.
Projekt przewiduje zorganizowanie festiwalu rzemiosła ludowego „Palatnyany Fest” na Białorusi. W ramach festiwalu planowana jest organizacja konkursu rzemieślników ludowych na tkactwo i inne rzemiosła ludowe. Do udziału w festiwalu zostaną zaproszeni rzemieślnicy ludowi z dzielnicy Vileika i okolic, co nada festiwalowi poziom międzyregionalny.
Podczas festiwalu planowana jest duża wystawa tradycyjnych wzorów tkackich powiatu wilejskiego, konkursy rzemieślników. Wszyscy chętni uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w pokazach tkackich przez co poszerzą swoją wiedzę na temat tkactwa oraz innych tradycji rzemieślniczych z regionyu Vilejka.
Zorganizowanie wspólnej 2-dniowej wizyty studyjnej w Obwodzie Mińskim dla 10 osób (5PL/ 5BY). Celem wizyty jest identyfikacja, badanie i analiza istniejących tradycji rzemieślniczych oraz innych produktów turystycznych dziedzictwa kulturowego pogranicza. W wizycie wezmą udział przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych działających w obszarze kultury i turystyki.
W ramach projektu zostaną zorganizowane 3- dniowe warsztaty na terenie Gminy Korycin, które będą miały na celu pokazanie potencjału danego regionu i dobrych praktyk w dziedzinie rzemiosła dla 10 – ciu osób. Efektem warsztatów będzie opracowana sieć pn. Transgraniczna Sieć Dziedzictwa Rzemiosła. Sieć będzie stałą strukturą współpracy transgranicznej pod względem przepływ informacji oraz harmonizacja działań na rzecz zachowania rzemiosła pogranicza tradycji, wzmacnianie więzi kooperacyjnych pomiędzy rzemieślnikami w celu przyciągnięcia różnych grup turystów. Działanie skierowane jest do osób zajmujących się zarządzaniem i współpracą z obiektami kultury, lokalnych rzemieślników.