Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Szlak rowerowy Janów - Korycin

Utworzono dnia 29.12.2015
Czcionka:
SZLAK ROWEROWY JANÓW - KORYCIN 
 
 
odległość 
[km] 
kilometr  
[km] 
miejscowość
0 0 JANÓW
2 2 MŁYN SITAWKA
2 4 JANÓW
3,5 7,5 JASIONOWA DOLINA
2 9,5 WYŁUDY
2 12,5 ZABRODZIE
0,5 13 ROMASZÓWKA
2,5 13 SZUMOWO
2 17,5 AULAKOWSZCZYZNA
1 18,5 GORSZCZYZNA
1 19,5 MIELEWSZCZYZNA
2,5 22 RUDKA
2 24 KORYCIN
 
 
 
 
Szlak rowerowy Janów - Korycin oznaczony kolorem zielonym prowadzi lokalnymi drogami, biegnącymi w niewielkim oddaleniu od rzeki Kumiałki. Podróżując rowerem, obok piękne doliny Kumiałki zobaczymy także ciekawa rzeźbę terenu - Wzgórza Szumowskie. Atrakcja szlaku są średniowieczne grodziska w Aulakowszczyznie i Milewszczyźnie oraz młyny wodne w Sitawce, Romaszkówce i Rudce. 
Długość trasy wynosi 24 km i jest to optymalna wielkość na rodzinne, niedzielne wycieczki rowerowe. 

 

0,0 km JANÓW - wieś, dawniej miasto, siedziba urzędu gminy, położona nad rzeka Kumiałka przy szosie Korycie - Sokółka. Pierwsze osadnictwo na przel. XVII i XVIII. Dawna nazwa - Przybudek / od bud. smolarzy w puszczy /. Nazwa Janów występuje od 1715r. Prawa miejskie od 1971r, utracone pod koniec XIX w. Rozwój miasta w XVIII w /działalność podskarbiego nadwornego litewskiego litewskiego A. Tyzenhauza/, siedziba klucza dóbr, kilka manufaktur. Obecnie Janów jest ośrodkiem tkactwa ludowego - dywany dwuosnowowe, biegnie tedy szlak wycieczkowy " Śladami rękodzieła ludowego". Kościół p.w. św. Jerzego, neoromański z 1904r. W gminnym Ośrodku Kultury - szkoła tkactwa ludowego. 
Szlak bierze początek przy przystanku PKS. Z placu przed kościołem skręcamy w prawo w ul. Białostocka. Jedziemy w stronę cmentarza po prawej mijając Gminny Ośrodek Kultury i szkole. Za cmentarzem skręcamy w lewo. Szosa dojedziemy do młyna Sitawka.

 

2,0 MLYN SITAWKA - młyn wodny z okresu międzywojennego, obecnie jest użytkowany, zbudowano nad rzeka Kumiałka. Tu ma powstać sztuczny zbiornik wodny jako miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców gminy i okolic. 
Droga gruntowa w kierunku pln. wracamy do Janowa. Po skręcie w lewo jedziemy w kierunku centrum miejscowości i objeżdżamy kościół od strony pln. Skręcamy w prawo, szosa asfaltowa Janów - Korycie jedziemy aż do skrzyżowania z droga prowadząca w prawo, do Jasionowej Doliny. Po drodze do skrzyżowania minęliśmy Klub "Panderosa" - stolicę muzyki disco - polo. 

 

7,5km JASIONOWA DOLINA - wieś powstała w XVII/XVIII w czasie kolonizacji Puszczy Kuźnickiej. W pobliżu wsi kilkanaście kurhanów z V - VI w , przy głównej drodze obok wiejskiej murowanej kapliczki ciekawy krzyż drewniany. 
Po wyjechaniu do wsi skręcamy w lewo, w główną drogę biegnącą przez cala wieś. Droga ta prowadzi nas do mostu na Kumiałce. Za mostem droga gruntowa podążamy w kier. północno - zachodnim. Po lewej stronie w dole widać wijąca sie rzekę. Dojeżdżamy do wsi Wyłudzi. 

 

9,5km WYLUDKI - droga brukowa przez wieś podążamy w dalszym ciągu w kierunku zachodnim by po przejechaniu 1 km osiągnąć wieś Wyludz. 

 

10,5km WYLUDY- wieś założona w XVII w w czasie kolonizacji Puszczy Kuźnickiej. Nazwa prawdopodobnie od Wyłuda - imię lub nazwisko osadnika. W okresie międzywojennym Wyłudy i Wyłudki uchodziły za wsie bogate, o wysokiej kulturze rolnej. 
W środku wsi skręcamy w lewo i po przejechaniu w kierunku południowym 2,5 km docieramy do szosy asfaltowej Korycie - Janów.

 

12,5km ZABRODZIE - wieś założona w XVII w przy szosie Janów - Korycie. Dawne dobra królewskie. We wsi kilka drewnianych krzyży wotywnych oraz pochodzący z lat 30 - tych XX w budynek szkoły o ciekawej, przypominającej polski dwór szlachecki o ciekawej architekturze. 
Skręcamy w lewo i szosa po przejechaniu 500 m docieramy do kolonii Romaszówka. 

 

13,0km ROMASZÓWKA - to kilka gospodarstw usytuowanych nieopodal czynnego młyna, zasilanego energia elektryczna. Rozwidlenie rzeki na dwa korytarze, świadczy o tym, ze był tu niegdyś młyn wodny. 
Szlak schodzi z szosy w prawo, w żwirowa drogę biegnąca na południe. Jedziemy żwirówka do skrajnych zabudowań kol. Szumowo. Po minięciu zabudowań skręcamy w lewo na skraju lasu / biegnący dotąd wspólnie szlak pieszy prowadzi prosto/. Dojeżdżamy do północnego skraju wsi Szumowo.

 

15,5km SZUMOWO - wieś z począt. XVII w w dawnej Puszczy Kuźnickiej w dobrach królewskich. Nazwa od osadnika - Szuma. We wsi kilka krzyży wotywnych drewnianych i metalowych. W kierunku wschodnim ciekawe krajobrazowo Wzgórza Szumowskie. 
We wsi jedziemy droga brukowa az do ostatnich zabudowań. Tu skręcamy w prawo a następnie w lewo i łączymy sie ponownie ze szlakiem pieszym. Droga gruntowa podążamy na południe do skraju wsi Aulakowszczyzna.

 

17,5km AULAKOWSZCZYZNA - wieś z począt. XVII w, dawne dobra królewskie klucza kumiałskiego. Dobrze zachowane grodzisko średniowieczne z widocznymi walami, także podgrodzia. 
Skręcamy z drogi gruntowej w prawi i szosa asfaltowa dojeżdżamy do przystanku PKS Gorszczyzna.

 

18,5km GORSZCZYZNA - niewielka wieś, jak inne wzdłuż Kumiałki założona w wieku XVII. 
Do wsi nie wjeżdżamy, zostawiając ja po prawej stronie. Jedziemy dalej szosa. Na skrzyżowaniu dróg w Milewszczyznie skręcamy w prawo. Za mostem na Kumiałce znów łączymy sie ze szlakiem pieszym.

 

19,5km MILEWSZCZYZNA - wieś XVII - wieczna, dawniej był tu młyn wodny. Grodzisko średniowieczne na miejscu którego opuszczone zabudowania gospodarskie. Dobre miejsca biwakowe. 
Droga żwirowa w kierunku północnym dojeżdżamy do skrzyżowania, skręcamy w lewo a po przebyciu ok. 300 m ponownie w lewo w drogę gospodarska. Doprowadzi nas ona do wsi Rudka.

 

22,0km RUDKA - wieś XVII - wieczna, nad rzeka Kumiałka. Nazwę zawdzięcza rudzie darniowej występującej w niewielkich ilościach na lakach. Najciekawszym obiektem we wsi jest młyn wodny położony na starodawnej grobli. Młyn ten obecnie zmieniono w obiekt o charakterze turystycznym /miejsca noclegowe/. 
Od młyna jedziemy w kierunku południowym do szosy, tu skręcamy w prawo w kierunku widocznego kościoła w Korycinie. Naprzeciw cmentarza zjeżdżamy z szosy w prawo, w ścieżkę biegnąca przez dawny, XVIII - wieczny park plebański. Mijając po lewej stronie kościół dojeżdżamy do Korycina.

 

24,0km KORYCIN - wieś gmina założona w połowie XVII w jako wieś osoczników broniących Puszczy Kuźnickiej od strony Podlasia. Pierwotna nazwa Dąbrówka - Kumiałka. Obecna pochodzi od kory, która kryto lub co bardziej prawdopodobnie od położenia w Korycinie rzeki Kumiałki. Prawa miejskie magdeburskie w roku 1671, utracone pod koniec XIX w. Do dziś zachowany XVII - wieczny układ urbanistyczny. Kościół p.w. Podwyższenia i Znalezienia Krzyża Świętego, neogotycki z 1905 roku, usytuowany na wzgórzu, jest widoczny ze wszystkich stron z odległości kilku km. Za plebania XVIII - wieczny park. W centrum miejscowości, na skwerze dwa pomniki, jeden z herbem Korycina, drugi poświecony rocznicy odzyskania niepodległości po okresie zaborów. 
Wjeżdżamy na rynek koryciński. Tu szlak ma swój koniec.

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

 

Konar

Konar Kora Korycin

Zespół Szkół w Korycinie

Urząd Gminy Korycin

Przedszkole Korycin

maratony polskie pl

Fundacja biebrzańska

Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny

woak

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki