5-dniowe warsztaty rzemieślnicze w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna

W dniach 31.08 – 04.09.2021 r. odbyły się 5 dniowe warsztaty rzemieślnicze, podczas których 7osób z Polski i 7 osób z Vilejki uczyło się garncarstwa oraz tkactwa.

Warsztaty garncarskie poprowadziła Pani Agnieszka Romaniuk z Pracowni Ceramicznej Kamionka. Podczas kilku dni warsztatów uczestnicy mieli możliwość zaczerpnąć podstawy  tworzenia naczyń i przedmiotów dekoracyjnych z gliny. Na początek zaznajomili się z różnymi rodzajami, kolorami, konsystencjami i strukturami glin.  Poznali podstawowe narzędzia ułatwiające tworzenie w materii glinianej. Szybko przeszli do praktyki. Poznali trzy podstawowe techniki lepienia ręcznego: wygniatanie, formowanie z płatów i budowanie z wałeczków.
Już pierwszego dnia powstały pierwsze własnoręcznie uformowane kubki, miseczki, talerzyki. Uczestnicy nauczyli się nadawać struktury na płaszczyźnie, płaskorzeźbę oraz formy przestrzenne – anioły stojące. Następnie odlewali też masę lejną w formach gipsowych, odciskali glinę w formach i  bawili się metodą  wałeczkowania na bazie form.
Nie zabrakło też koła garncarskiego- tradycyjnego – nożnego oraz nowocześniejszego –elektrycznego z napędem pedałowym. Ćwiczyli proste formy- walec, miska, kubeczek, wazonik.  W trakcie wylepiania znaleźli czas na dekorowanie wyrobów angobami, szkliwienie gotowych prac oraz w rezultacie wstawienie wypału w nowo zakupionym piecu do wypału ceramiki.

Warsztaty tkackie były lekcją tkania tkaniny dwuosnowowej. Warsztaty prowadziła Mistrzyni Tkactwa – Pani Bernarda Rość oraz jej córka Agnieszka Iwanicka, która kontynuuje rodzinną tradycję i to wspaniałe rzemiosło. W warsztatach wzięły udział 3 osoby z Polski i 7 z Białorusi online. Niektórzy zaczynali od podstaw, ale były też osoby które doskonaliły swoje umiejętności. Tkactwo zostało zaprezentowane od strony teoretycznej, a przede wszystkim praktycznej. Szkolenie rozpoczęło się od pokazu przędzenia nici na kołowrotku, następnie zwijania ich w kłębuszki. Przy użyciu snowalnicy uczestniczki przygotowywały osnowę na krosna. Tkanina dwuosnowowa jest niezwykle skomplikowana formą tkactwa, dlatego dużym wyzwaniem było przekazywanie wiedzy w dwóch językach, tak dokładnie aby nasi Partnerzy z Białorusi mogli na odległość jak więcej się nauczyć.

Dzięki warsztatom i współpracy z naszymi artystkami powstała pracownia tkacka w Domu Rzemiosła w Vilejce, który jest jednym z efektów naszego, wspólnego projektu. W pracowni tkackiej w Milewszczyźnie w ciągu pięciu dni na krosnach, powstały piękne, wytkane tkaniny, które są dumą zarówno dla uczestniczek jak i prowadzących.

Uczestnicy z Białorusi brali udział w warsztatach online.

Warsztaty zorganizowane były w ramach projektu „Transgraniczna sieć dziedzictwa rzemieślniczego” dofinansowanego z programu Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

Menu